Izrāde jauniem cilvēkiem par pieaugšanu "ICIKĒRIKS"


Stāsts ir par diviem 13-gadīgiem pusaudžiem, kuri sāk apjaust, ka jāsāk dzīvot pašiem, ka jātiek vaļā no vecāku ieskatiem par dzīvi. Tomēr tas ir patiesi grūti, ja joprojām šad tad patīk rotaļu vilcieniņš, bet iedomu tēls Icikēriks kārdina ar nepārbaudītām dzīves atziņām. Luga ir bērnu un jauniešu dramaturģijas konkursa “Sīpols” laureāte, to iestudē pats tās autors, jaunais režisors Klāvs Knuts Sukurs. Iestudējuma žanrs ir īpašs – “ķiķināma drāma jauniešiem pēc maģiskā reālisma šnites”.

Pusaudžu iedomu tēlu Icikēriku spēlē komiķis, improvizators Varis Klausītājs, abu jauniešu lomās iejutīsies aktieri Zane Aļļēna un Kristiāns Kareļins. Scenogrāfiju veidojis Artūrs Arnis, kostīmus Pamela Butāne.

Izrāde tiks spēlēta vēsturiskajā Eduarda Smiļģa zālē, tā pārmetot tiltu starp vēsturiskajām teātra formām un iestudējumu modernam jaunietim. Izrādes papildu vērtība - īsa ekskursija pa Teātra muzeju īpaša gida pavadībā.


Aicinām skolotājus un skolēnus pieteikties kontaktpersonām: producente Anna Putniņa - 29567442; režisors Klāvs Knuts Sukurs - 26550285.

PROGRAMMA PAMATSKOLĒNIEM


Kas ir teātris? Kas ir Eduards Smiļģis? Kāpēc teātra muzejs ir šajā ēkā? Vai atpazīsti Latvijas profesionālos teātrus? Kas ir scenogrāfija? – ekskursijas laikā uzzināsim atbildes ne tikai uz šiem jautājumiem, bet iegūsim arī nelielu ieskatu latviešu teātra vēsturē. Iepazīstināsim arī ar dažādu teātra profesiju pārstāvjiem – ļaujot salīdzināt kā bija TOREIZ un kā TAGAD!

Latvijas Kultūras akadēmijas Eduarda Smiļģa Teātra muzejs aicina skolēniem iepazīties ar latviešu teātra vēsturi ekskursijā, kurā tiks stāstīts par divām dažādām teātra skatuvēm – Ādolfa Alunāna skatuve un Dailes teātra skatuve.

Ādolfa Alunāna skatuves modelis ļauj uzzināt, kā spēlēja teātri 19. gadsimtā. Skolēni iepazīs skatuves tehnisko iekārtojumu un varēs veidot skatuves noformējumu, iezīmēs izpildītājus izmantojot minimālas kostīma detaļas un rekvizītus, un veidos skaņu efektus kā to darīja 19. gadsimta beigās.

Eduarda Smiļģa mājā ir sava Dailes teātra skatuve, kura vienlaicīgi ir muzeja greznākā apskates vieta. Uz skatuves tiks stāstīts par Eduardu Smiļģi caur ievērojamākiem darbiem un 20. gadsimta sākuma nozīmīgākajām izrādēm.

Ekskursijas beigās var apskatīties aktuālās muzeja izstādes.


Nodarbības pieteikt pa tālruni 67611893 darbadienās no plkst. 10.00 līdz 17.00

PROGRAMMAS VIDUSSKOLĒNIEM


VIDEOFILMA "BLAUMAŅA SKRODERDIENU RAIBAIS MŪŽS"

LKA profesora Jāņa Siliņa un LTV režisores Mārītes Balodes filma (2012), kurā izsekots Rūdolfa Blaumaņa komēdijas „Skroderdienas Silmačos” iestudējumu vēsturei no 1902. gada līdz mūsdienām. Dokumentāro materiālu komentē Nacionālā teātra aktrise Dita Lūriņa.

Programmas ilgums: 60 min

VIDEOFILMA "VĒSTS. INDRĀNI. BLAUMANIS"

LKA profesora Jāņa Siliņa un LTV režisores Mārītes Balodes filma (2013), kurā izsekots Rūdolfa Blaumaņa drāmas „Indrāni” iestudējumu vēsturei no 1904. gada līdz mūsdienām. Dokumentāro materiālu komentē režisors Elmārs Seņkovs.

Programmas ilgums: 60 min

GUNĀRA PRIEDES DRAMATURĢIJA PĒTERA PĒTERSONA UN ĀDOLFA ŠAPIRO INTERPRETĀCIJĀS

Izglītojošās lekcijas mērķis ir iepazīstināt ar Gunāra Priedes lugu iestudējumu hronoloģiju (sākot no 1955. gada Dailes teātra uzvedumu „Jaunākā brāļa vasara”), akcentējot G. Priedes lugu tematiku, spilgtākos tēlus un māksliniecisko izteiksmes līdzekļu pielietojumu un spilgtākos lomu atveidotājus.

Fotoattēli, videofragmenti no izrādēm „Tava labā slava”, „Zilā”, „Centrifūga”, „Sniegotie kalni”.

Programmas ilgums: 60 min

RAIŅA "JĀZEPS UN VIŅA BRĀĻI" INTERPRETĀCIJAS

Izglītojošās lekcijas mērķis ir iepazīstināt ar Raiņa traģēdijas „Jāzeps un viņa brāļi” iestudējumu hronoloģiju (sākot no pirmiestudējuma Nacionālajā teātrī 1920. gadā), akcentējot nozīmīgāko uzvedumu mākslinieciskās izteiksmes līdzekļu pielietojumu un spilgtākos lomu atveidotājus.

Stāstījums tiek ilustrēts ar fotogrāfijām no iestudējumiem un videofragmentiem no režisora Arnolda Liniņa 1981. gada uzveduma Dailes teātrī (Jāzeps – Jānis Paukštello) un zviedru režisora Larša Rudolfsona 2000. gada iestudējuma Stokholmas „Orion” teātrī.

Programmas ilgums: 60 min

RŪDOLFA BLAUMAŅA "PAZUDUŠAIS DĒLS" INTERPRETĀCIJAS

Izglītojošās lekcijas mērķis ir iepazīstināt ar Rūdolfa Blaumaņa bēdu lugas „Pazudušais dēls iestudējumu hrononoloģiju (sākot no pirmuzveduma 1893. gadā Rīgas Latviešu teātrī), akcentējot nozīmīgāko iestudējumu mākslinieciskās izteiksmes līdzekļu pielietojumu un spilgtākos lomu atveidotājus.

Stāstījums tiek ilustrēts ar fotogrāfijām no iestudējumiem un videofragmentiem no Dailes teātra (1983, rež. Varis Vētra) iestudējuma (Harijs Spanovskis - Krustiņš, Vija Artmane – Roplainiete); Valmieras Drāmas teātra diviem iestudējumiem: 1990, rež. Valentīns Maculēvičs, Ģirts Ķesteris – Krustiņš, Roberts Zēbergs – Roplaiņis) un 2002, rež. Māra Ķimele, Kaspars Zvīgulis – Krustiņš, Inese Ramute – Roplainiete, Aigars Vilims – Roplainis.

Programmas ilgums: 60 min

VIDEOPROGRAMMA "ŠEKSPĪRS LATVIJAS UN PASAULES TEĀTROS"

Videoprogrammu veido muzeja speciālista stāstījums un V. Šekspīra lugu iestudējumu fragmenti. Programma sākas ar nelielu ievadu - kadriem, kas filmēti Šekspīra dzimtenē Stretfordā pie Eivonas. Šajā programma tiek demonstrēti fragmenti no dažādām Hamleta interpretācijām - G. Kozinceva filmas ar Innokentiju Smoktunovski titullomā, Valmieras teātrī ar Rihardu Rudāku, Maskavā slavenā vācu režisora Pētera Šteina skatījumā ar jauno zvaigzni Jevgeņiju Mironovu Hamleta lomā, Nacionālajā teātrī O. Krodera režijā ar Ivaru Stoninu, kā arī Liepājas teātrī ar Jāni Makovski Hamleta lomā un Juri Bartkeviču kā Klaudiju. Progammā vēl skatāmi divi Romeo un Džuljetas fragmenti - ar Viju Artmani un Eduardu Pāvulu 1953. g. iestudējumā Dailes teātrī un ar Ilzi Blumbergu un Ģirtu Ķesteri Valmieras teātrī skandalozajā V. Maculēviča interpretācijā, kur visi Monteki runāja latviešu, bet Kapuleti - krievu valodā, bet darbība risinājās XX gadsimta 90. gados nožēlojamā graustu un komunālo dzīvokļu vidē. Programmu noslēdz fragments no Karaļa Līra iestudējuma Jaunajā Rīgas teātrī Māras Ķimeles režijā. Fragmentus komentē muzeja speciālists, uzskatāmi atklājot lugu interpretācijas iespējas teātrī, kā arī saistot fragmentos redzamo ar kultūras vēstures faktiem.


Nodarbības pieteikt pa tālruni 67611893 darbadienās no plkst. 10.00 līdz 17.00
 

Eduarda Smiļģa teātra muzejs
E. Smiļģa ielā 37
Rīgā, LV–1002

Tālrunis saziņai un
ekskursiju pieteikšanai: +371 676 118 93
E-pasts: info@teatramuzejs.lv

BUY NOW