Sākums
     
 

LKA Eduarda Smiļģa Teātra muzejs 26. februārī plkst. 20.30 kopā ar jaukto kori “Sōla” atklās izstādi “Mīlas skati latviešu teātrī”.

Pirmais iestudējums Latvijā, kura nosaukumā figurēja vārds “mīlestība” notika Rīgas Latviešu biedrībā, kad 1872. gadā tika izrādīta E. Pandera “Viltība un mīlestība”, bet vārds “mīla”, visticamāk, Raiņa iespaidā, parādījās jau divdesmitā gadsimta divdesmitajos gados, kad izrādīja “Mīlas paralēles”, “Mīla un viltus”, “Mīla stiprāka par nāvi”, “Mīlestības zeme”, “Tautas darbinieki un mīla” un daudzas citas variācijas Mīlestības problemātika latviešu teātra 150 gadu laikā ir attēlota visplašākajā spektrā. Visbiežāk skatītāji sastopas ar nelaimīgu, dramatisku vai pat traģisku mīlu, bet teātros vietu atradušas arī lugas ar ironisku, komisku vai pat grotesku minētās tematikas atspoguļojumu. Ja minam klasiķus R. Blaumani un V. Šekspīru, kuru lugu uzvedumos skatītājs jūt gan dziļu pārdzīvojumu, pat satricinājumu kā “Ugunī” vai “Romeo un Džuljeta”, gan viegla smaida un rotaļīgu sajūtu atmosfēru, kā “No saldenās pudeles” un “Skroderdienas Silmačos” vai “Sapnis vasaras naktī” un “Veltas pūles mīlā”.

Pārsteidzošs ir operdziedātājas Mildas Brehmanes–Štengeles Salomes tērps, mākslinieces Ilzes Vītoliņas kostīms Ilzei Ķuzulei–Skrastiņai Džuljetas lomā un Kristas Dzudzilo skice Madaras Botmanes kleitai Kristīnes lomā.

Izstādē “Mīlas skati latviešu teātrī” apmeklētājiem radīta nesteidzīga atmosfēra, kurā daudz kas pirmajam  “acu uzmetienam” ir paslēpts, bet apmeklējuma laikā katram pašam atklājams.

 

Izstāde veidota sadarbībā ar Rīgas vēstures un kuģniecības muzeju, Nacionālo, Dailes un Jauno Rīgas teātri. Izstāde būs apskatāma līdz 3. maijam.