Sākums
     

 

Gunārs Zemgals (12.09.1934. – 01.03.2018.) ir scenogrāfa un gleznotāja Arvīda Spertāla audzēknis un viņa pirmās patstāvīgās dekorācijas tapa vēl studējot Mākslas akadēmijā.

No 1960. gada līdz mūža beigām tagadējais Nacionālais teātris kļuva par viņa pamata darba vietu, kurā viņš radījis skatuves telpu turpat 150 uzvedumiem. Lielu uzmanību pievēršot iestudējumu scenogrāfijas gleznieciskajām kvalitātēm, respektējot režisoru konceptu un aktieru skatuviskās darbības nosacījumus. G. Zemgals ir strādājis arī Dailes, Valmieras Drāmas, Operetes teātros un Nacionālajā Operā, arī vairākās bijušās PSRS pilsētās un Rostokā.

Mākslinieks VIENS NO PIRMAJIEM uzskatīja, ka vides attēlojumā jāizvairās no dokumentālas šaurības, atļaujot arī skatītājam domāt. Tāpēc, skatuvi iekārtojot, dažreiz pietika ar fragmentāru telpas apzīmējumu. Šādā veidā bija iespējams arī simbolisku elementu pielietojums, kuri ar zināmu zemteksta nozīmi pildīja vides raksturotāja lomu.

Gunārs Zemgals Latvijas Mākslas akadēmijā vadīja scenogrāfijas meistardarbnīcu un Starp viņa daudzajiem audzēkņiem bija arī Andris Freibergs un Ilmārs Blumbergs.

“Ja nebūtu Gunāra Zemgala, tad mums nebūtu teātra plakāta!”- scenogrāfs I. Blumbergs