Sākums

“Sarunas Smiļģa kabinetā” Harija Gulbja Rakstu 2. sējumu atverot.

Latvijas Kultūras akadēmijas Eduarda Smiļģa Teātra muzejā 28. martā plkst. 18.00 cikla “Sarunas Smiļģa kabinetā” ietvaros notiks rakstnieka, dramaturga Harija Gulbja Rakstu 2. sējuma atvēršana. Tā ir lieliska apgāda “Mansards”, literatūrzinātnieces Ievas Kalniņas un, protams, arī paša dramaturga dāvana lasītājiem un Latvijas Nacionālajam teātrim simtgadē. Harijs Gulbis ir īstens tradīcijām bagātā teātra dramaturgs, kura lugas jau vairāk nekā piecdesmit gadus pastāvīgi ir tā repertuārā un skatītājiem tās dod emocionālu un māksliniecisku gandarījumu. Otrajā sējumā publicētās septiņas lugas, bet divas no tām “Olivers” un “Cīrulīši” (abām režisors Edmunds Freibergs) Nacionālajā teātrī iestudētas atkārtoti (2017, 2018). Sarunās gan nepiedalīsies pats dramaturgs Harijs Gulbis (1926), kurš ikdienā ir sastopams Siguldā, bet par dramaturga radošo darbību runās Ieva Kalniņa, Ieva Struka, Arnis Šablovskis, Jānis Oga, Ojārs Rubenis un lugas “Cīrulīši“ jaunākā iestudējuma Zelmas lomas atveidotāja Lāsma Kugrēna. Sarunas vadīs Jānis Siliņš.

Pirms sarunām apmeklētāji laipni aicināti iepazīties ar muzeja jauno ekspozīciju “Latvijas Nacionālais teātris”.

Biļešu cenas:

pieaugušajiem EUR 4.00,

skolēniem, studentiem, pensionāriem EUR 2.00.

Latvijas Kultūras akadēmijas Eduarda Smiļģa Teātra muzejā no 26.02.2019 — 31.12.2020 skatāma ekspozīcija "Latvijas Nacionālajam teātrim 100".

Ekspozīcija atspoguļo Nacionālā teātra daudzveidīgo vēsturisko un māksliniecisko mantojumu, iezīmējot piecus tematiskos lokus, kas atklāj teātra daudzpusību un unikalitāti teātra simts gadu vēstures peripetijās:

1. Teātra tapšana.Vērtīgi vēsturiski dokumenti un fotogrāfijas (1917 – 1920).
  2. Režisori. Pagātnes izcilības Aleksis Mierlauks, Alfreds Amtmanis – Briedītis, Fricis Rode, Kristaps Linde, Ernests Feldmanis, Mihails Čehovs, Vera Baļuna, Kārlis Pamše, Alfrēds Jaunušans un līdzās tagadnes meistari Aleksandrs Kublinskis, Edmunds Freibergs, Ināra Slucka, Indra Roga, Elmārs Seņkovs, Valters Sīlis. Dokumenti, fotogrāfijas, lietas un video.
  3. Aktieri. Divdesmit viens aktieru portrets plašā vēsturiskā amplitūdā un  interaktīvā projekcijā, un foto galerijā.
  4. Latviešu dramaturģija un iestudējumi. Jānis Akuraters, Anna Brigadere, Andrejs Upīts, Jūlijs Pētersons, Harijs Gulbis, Pauls Putniņš, Jānis Jurkāns, Lelde Stumbre. Īpaša vieta ierādīta Rūdolfam Blaumanim un “Skroderdienām Silmačos” un Aspazijai, un Rainim. Gunas Zariņas Spīdolas kostīms no “Uguns un nakts” (2015, rež. V. Kairišs) un Maijas Doveikas kostīms “Raiņa sapņi” (2015, rež. K. Serebriņikovs) inscenējumā. Fotogrāfijas, mākslas darbi, scenogrāfijas meti, video.
  5. Scenogrāfija. Artūrs Cimmermanis, Arvīds Spertāls, Laimdoņis Grasmanis, Gunārs Zemgals, Mārtiņš Vilkārsis, Reinis Suhanovs. Skices, meti un maketi.

Ekspozīciju veidoja muzeja mākslas eksperte Margita Mantiņa, māksliniece Dace Džeriņa, muzeja vadītājs, profesors Jānis Siliņš u.c. Eksponēti Rakstniecības un mūzikas muzeja, LKA Eduarda Smiļģa Teātra muzeja un Latvijas Nacionālā teātra krājumu materiāli.
Finansēja: Valsts Kultūrkapitāla fonds, Latvijas Kultūras akadēmija. Atbalstīja: Jaunrades fonds un A/S “Latvijas Finieris”. Ekspozīciju iekārtoja “Dekorāciju darbnīca”.

Biļešu cenas:

pieaugušajiem EUR 2.00,

skolēniem, studentiem, pensionāriem EUR 1.00.