Sarunas Smiļģa kabinetā par “Rūdolfa Blaumaņa valodas vārdnīcu”

Latvijas Kultūras akadēmijas Eduarda Smiļģa Teātra muzeja Nacionālā teātra ekspozīcijā 30. janvārī plkst. 18.00 notiks Annas Kuzinas grāmatas “Rūdolfa Blaumaņa valodas vārdnīca” atvēršana un sarunas ar autori, zinātnisko redaktori Ievu Zuicenu, apgāda “Madris” vadītāju Skaidrīti Naumovu, aktieriem Indru Burkovsku un Raimondu Celmu, Rīgas Doma kora skolas audzēkni Patriku Tabaku, Latvijas Kultūras akadēmijas drāmas un tekstu studijas studentiem. “Aptrollēts”, “ārtecis”, “gumdīt”, “jodene”, “melsin”, “panzalēt”, “šķaids, “veķēt”, “žarta” ir tikai daži vārdnīcā ietvertie latviešu vārdi, kuru skaidrojums ne vienam vien sagādās pārpratumus un nesapratni, bet tāpēc jau ir vārdnīca un brīnišķīgais Rūdolfa Blaumaņa teksts novelēs, stāstos, dzejoļos, drāmās un komēdijās. Rūdolfa Blaumaņa valoda ir nepārejoša vērtība, nekādi satricinājumi to nespēja un nespēs “saģiftēt” un “salampāt”, tāpēc būsiet gaidīti unikālās grāmatas “Rūdolfa Blaumaņa valodas vārdnīca” Goda svētkos, kurus vadīs Latvijas Kultūras akadēmijas profesors Jānis Siliņš.

Dailes teātra simtgadi gaidot

19. novembrī, savā 99. dzimšanas dienā, Dailes teātris izziņojis nākamā gada rudens simtgades plānus. Arī Teātra muzejs piedalīsies šajos jubilejas notikumos, atklājot jaunu Dailes teātrim veltītu pastāvīgo ekspozīciju, kas aptvers laika posmu no 1920. gada līdz pat mūsdienām, izceļot teātra atšķirīgo, savrupo raksturu Latvijas skatuves mākslā, akcentējot tā spilgto, inovatīvo dabu.

Ekspozīcijas pirmajā daļā, iekļaujot esošās Eduarda Smiļģa mājas memoriālās telpas, būs iespējams iepazīties ar Eduarda Smiļģa vadītā Dailes teātra vēsturi, šī perioda nozīmīgākajiem iestudējumiem, mākslinieciskajiem konsultantiem un ievērojamākajiem aktieriem. Ekspozīcijas turpinājumā muzeja apmeklētāji redzēs citu teātra māksliniecisko vadītāju: Pētera Pētersona, Arnolda Liniņa, Kārļa Auškāpa, Mihaila Gruzdova, Dž. Dž. Džilindžera un viņiem līdzās strādājošo režisoru, aktieru, scenogrāfu, kostīmu mākslinieku, komponistu radošo savdabību, akcentējot būtiskākos iestudējumus un spilgtākās skatuviskās izpausmes.

Ekspozīciju veido muzeja vadītājs Jānis Siliņš, muzeja speciālisti un scenogrāfs Ivars Noviks.

Foto: Ojāra Ābola veidotais Dailes teātra skatuves atveids bronzā pēc Oto Skulmes dekorāciju skices Viljama Šekspīra "Sapnis vasaras naktī" iestudējumam 1931. gadā. Eksponāts apskatāms šī brīža Eduardam Smiļģim veltītajā ekspozīcijā un tiks iekļauts arī topošajā Dailes teātra vēstures ekspozīcijā.

BUY NOW