Latvijas Nacionālais kultūras centrs (LNKC) ik gadu rīko profesionālās ievirzes mākslas un dizaina izglītības iestāžu audzēkņu darbu izstādes par vienotu tēmu. Mērķis ir paplašināt mācību saturu, kā arī sniegt bērniem un jauniešiem priekšstatu par dažādajām mākslas, dizaina jomām un profesijām. Pirms tam tiek organizēti metodiski semināri un darbnīcas pedagogiem. Šajā mācību gadā valsts konkursa dalībnieki, audzēkņi no visām simts Latvijas mākslas skolām, risināja tēmu “Domāšana telpā un scenogrāfija”. Radošie uzdevumi tika īstenoti telpā – tā dēvētajā “melnajā kastē”, ko scenogrāfi tradicionāli izmanto maketu veidošanā. Dalībnieki vecumā no 11 līdz 13 gadiem ar scenogrāfijai raksturīgiem izteiksmes līdzekļiem attēloja emocijas un sajūtas kastē ar nelielu skatīšanās lodziņu. Savukārt audzēkņi vecumā no 14 līdz 16 gadiem kastē ar vienu atvērtu plakni maketā asociatīvi attēloja pašu izvēlētu skaņdarbu. Katra izraudzīto mūziku izstādē varēs noklausīties, ar viedtālruni nolasot QR kodu. Latviešu teātra patriarha Eduarda Smiļģa nama gaisotne ir lieliski piemērota daudzskaitlīgajai “melno kastu” ekspozīcijai, kuru iekārto mākslinieks Artūrs Arnis. Skolēnu radīto darbu saturu, formu un izpildījumu te bija ieradušies izvērt arī scenogrāfijas profesionāļi, kuri secināja – Latvijas scenogrāfijai ir nākotne. “Bija pārsteidzoši priekpilni ienākt telpā, kurā ir tik daudz maketu kastu, un vēlamies atzīmēt, ka tas ir ļoti nozīmīgi tik salīdzinoši jauniem cilvēkiem uzdot šādu profesionālu uzdevumu. Nevis domāt par vizuālo mākslu kā jau pierastu un daudz redzētu mākslas formu kā glezniecība, tēlniecība vai grafika, bet domāt par to kā lielu telpu un sevi – mazu cilvēciņu šajā milzīgajā mākslas darbā,” saka Krista Dzudzilo. “Piedāvājumi ir ļoti radoši,” savos iespaidos dalās Krišjānis Elviks. “Ir ļoti patīkami skatīt darbus, kuri pauž autentiskas emocijas neatkarīgi no tā, cik tās reizēm naivas vai muļķīgas. Atliek atcerēties sevi trīspadsmit gadu vecumā. Prieks, ka šajā konkursā ar scenogrāfijas medija starpniecību tiek paceltas jauniešiem nozīmīgas tēmas arī sociālpolitiskā kontekstā, piemēram, depresija un skumjas, un prieks, ka jaunieši nebaidās par tām runāt. ” “Šajā izstādē ir iespēja satikties ar 350 pasaulēm. Tā ir tāda telpiska pasaule, kurai pietuvinot skatienu, tu nokļūsti tajā, un tas varētu būt ļoti interesanti,” teic Reinis Dzudzilo.
Izstāde skatāma līdz 15. augustam. Muzejs atvērts darba dienās no otrdienas līdz piektdienai no plkst. 11.00 – 18.00.

Otrdien, 26. maijā, muzeja trešā stāva izstāžu zālē atklāsim izstādi ""Zvaigzne iet un deg, un..." Lidijai Freimanei - 100". Tajā skatāmi dažādi materiāli no E. Smiļģa Teātra muzeja krājuma un aktrises ģimenes īpašuma.
Izstādes autori: muzeja direktors Jānis Siliņš, mākslas eksperts Ralfs Liepa, mākslinieks Ivars Noviks.
Izstāde būs apskatāma līdz 29. augustam.

Ekspozīciju veido muzeja vadītājs Jānis Siliņš, muzeja speciālisti un scenogrāfs Ivars Noviks.

LKA Eduarda Smiļģa Teātra muzejs apmeklētājiem atvērts otrdienās, trešdienās, ceturtdienās, piektdienās no 11.00 - 18.00

Dailes teātra simtgadi gaidot

19. novembrī, savā 99. dzimšanas dienā, Dailes teātris izziņojis nākamā gada rudens simtgades plānus. Arī Teātra muzejs piedalīsies šajos jubilejas notikumos, atklājot jaunu Dailes teātrim veltītu pastāvīgo ekspozīciju, kas aptvers laika posmu no 1920. gada līdz pat mūsdienām, izceļot teātra atšķirīgo, savrupo raksturu Latvijas skatuves mākslā, akcentējot tā spilgto, inovatīvo dabu.

Foto: Ojāra Ābola veidotais Dailes teātra skatuves atveids bronzā pēc Oto Skulmes dekorāciju skices Viljama Šekspīra "Sapnis vasaras naktī" iestudējumam 1931. gadā. Eksponāts apskatāms šī brīža Eduardam Smiļģim veltītajā ekspozīcijā un tiks iekļauts arī topošajā Dailes teātra vēstures ekspozīcijā.

BUY NOW